MPArchitekci • /NOWA SIEDZIBA WFOŚIGW W GDAŃSKU/

/NOWA SIEDZIBA WFOŚIGW/

III MIEJSCE W KONKURSIE

/2012/ GDAŃSK

KONKURS:
III MIEJSCE

POWIERZCHNIA UŻYTKOWA:
1545 m2

ORGANIZATOR:
WOJEWÓDZKI FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA I
GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU


AUTOR:
MAŁGORZATA ZMYSŁOWSKA
PIOTR ZMYSŁOWSKI

WE WSPÓŁPRACY Z
"DEJA ARCHITEKCI"
MACIEJ DEJA
MARTA DEJA
Budynek biurowy trzykondygnacyjny w Śródmieściu w Gdańsku na terenie objętym ochroną konserwatorską.

Nowa siedziba Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest obiektem nowoczesnym, jednocześnie nawiązującym do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych w okolicy. Proporcja bryły, cegła, kąt nachylenia dachu to cechy spójne z otoczeniem. Współczesny charakter nadają duże przeszklenia, zwłaszcza hol z widokiem na kanał Raduni oraz materiały elewacyjne jak blacha tytan-cynk.

Budynek usytuowaliśmy jak najbliżej granic działki, jedną ścianą na kanale Raduni. Dzięki temu uzyskaliśmy efekt "Wenecji", eksponując biurowiec od strony kanału i oszczędzając miejsce na plac z parkingiem. 

Całość została zaprojektowana w duchu budynku energooszczędnego, począwszy od odpowiedniej ekspozycji względem nasłonecznienia, po specjalistyczne rozwiązania instalacyjne, jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne czy możliwość wykorzystania przepływu rzeki do podtrzymania temperatury instalacji sanitarnej.

Poza ok. 40 pokojami biurowymi budynek mieści salę konferencyjną z możliwością podziału na dwie mniejsze, bibliotekę, salę edukacyjną z wyjściem na taras oraz niezbędne zaplecze techniczne.